Історія спортивної акробатики Львівської області

Історія розвитку спортивної акробатики у Львівській області тісно пов’язана з розвитком акробатики в Україні у передвоєнні роки та особливо в післявоєнний час.

Уже з 1949 року в Львівському державному інституті фізичної куль­тури під керівництвом Олексія Федоровича Чернявого – старшого викладача кафедри гімнастики, одного з перших Заслужених тренерів України, почи­нає працювати гурток акробатики. Четвірка, яку тренував О. Ф. Чернявий, як граючий тренер (О. Чернявий, М. Рогожніков, М. Миронов, В. Заціорський), стали першими майстрами спорту, неодноразовими чемпіонами України. Зго­дом із четвірки виділилась пара В. Заціорський, М. Миронов, які легко вико­нували на республіканських та всесоюзних змаганнях складні силові вправи типу «горизонт», «самольот», а їх виконавець Володимир Михайлович За­ціорський став доктором наук, ведучим біомеханіком і теоретиком спорту, завідувачем кафедри центрального інституту фізкультури в м. Москві.

У різні роки на кафедрі гімнастики та інших кафедрах ЛДІФК працювали викладачами, старшими викладачами, доцентами представники акробатики: В. Заглада, В. Нетоля, О. Косюг та Ю. Резніков (професор, кандидат педагогічних наук, у різні роки – завідувач кафедри педагогіки та психології, проректор із навчальної роботи інституту).

Другим центром акробатики у м. Львові став Спортивний Клуб Ар­мії під керівництвом Н. Г. Андропова, який став першим майстром спор­ту у змішаних парних вправах із О. Дуткіною. В 1956 році його замінив В.М. Михайлов, який підготував біля 30 майстрів спорту. Серед них чоловіча група: Г. Барабанов, А. Лозніков, І. Глазшнейдер, Р. Піньєвський – переможці 1-ої міжнародної зустрічі ГДР – СРСР у 1957 році, вони були призерами чемпіонатів країни та багаторазовими чемпіонами Збройних Сил. Чоловіча пара – І. Шерлак, Н. Наумов довго та успішно виступали на чемпіонатах України, а стрибун А. Отбоєв – унікальний стрибун, багаторазовий чемпіон України, фіналіст союзних Чемпіонатів та Кубків.

Ще одним осередком розвитку акробатики у Львові було ВДСО „Трудові резерви”, першим тренером в якому працював І. Жуков.

У 1970 році було відкрито ДЮСШ № 5, де почали культивувати спортивну акробатику. У 1987 році при „Трудових Резервах” було створено СДЮШОР.

Наступне покоління акробатів, підготовлене у цих товариствах та ДЮСШ, перейняло естафету попередніх поколінь, утримуючи високі показники у змаганнях самого високого рангу. Стрибуни Ю. Умрихін (тренер А. Дурнов, учень А. Чернявого) – переможець Кубку СРСР, чемпіон та призер чемпіо­натів України і Радянського Союзу, стрибун В. Міщук – чемпіон та призер України, ціла плеяда змішаних пар: В. Бедрацький – В. Кульбанська; В. Бедрацький – Н. Осетрова; Василь та Лариса Гнатюк; В. Бронський – Г. Маркова ставали переможцями чемпіонатів України, призерами чемпіонатів України в окремих вправах (тренери: А. Чернявий, Р. Піньєвський, І. Жуков).

Найкращу жіночу пару, майстрів спорту міжнародного класу Г. Тупайло – Г. Мищишин підготував заслужений тренер України Б. Голотко. Наступні майстри спорту міжнародного класу, триразові чемпіони України, бронзові призери Кубку СРСР – жіноча трійка: Г. Бенько, Г. Мігул, О. Ярмолюк, вихованці заслуженого тренера України В. Бронського.

Змішана пара А. Бурак – С. Кириченко, підготовлена вихованцем В. Бронського тренером К. Кукурудзом, котрі першими брали участь у чемпіонаті світу серед юніорів (м. Різа, Німеччина, 1995 p.), посіли друге місце в багатоборстві. Вдало виступав на змаганнях сам К. Кукурудз, він – переможець та призер союзних та республіканських змагань у змішаних парних вправах. Виховав чоловічу групу у складі: В. Потайчук, Д. Новіков, Ю. Карплюк, С. Нємцев, котрі протягом 9 років були постійними переможцями та призерами міжнародних та всеукраїнських змагань, володарями Кубку України 2007 року.

Вихованка Р. Кізло та Ю. Кізло – Н. Калита посіла 4 місце у командній першості чемпіонату Європи серед юніорів у стрибках на акробатичній до­ріжці (м. Одензе, Данія, 2008 p.).

З 2001 року розпочинається ще одна сторінка в історії акробатики Львівщини: завдяки зусиллям та клопотанням голови ФСТ „Україна” М. Василишина при спортивному клубі ЛДІФК на громадських засадах було відкрито відділення спортивної акробатики, а з 2004 року відділення спортивної акробатики створено при ДЮСШ „Галеон” ФСТ „Україна” у творчій співпраці з кафедрою теорії і методики гімнастики ЛДІФК. Значну увагу розвитку акробатики в Львівському державному університеті фізичної культури та області приділяє керівництво ВУЗУ (почесний ректор, ЗТУ – М. Герцик; ректор, професор Є. Приступа). За­вдяки зусиллям ректорату ЛДУФК на базі спортивного корпусу універси­тету обладнано спеціалізований зал для парно-групових видів акробатики, де у 2007 році було проведено Чемпіонат України серед юнаків, юніорів та дорослих. Згідно з рішенням Кабінету Міністрів до спортивних баз, які ви­знані базами підготовки резерву збірних команд, віднесено базу спортивної акробатики у спортивному корпусі ЛДУФК. Вихованці кафедри гімнастики і хореографії ЛДУФК та ДЮСШ „Галеон” чоловіча група у складі Р. Романяк, К. Гнатюк, А. Москва, Р. Пецух, члени юнацької збірної команди України, вписали нову сторінку в історію спортивної акробатики Львівщини, ставши срібними призерами чемпіонату Європи серед юніорів в особистій першо­сті та бронзовими призерами у командному заліку (м. Хертогенбош, Королівство Нідерланди, 2007 року), та абсолютними переможцями чемпіонату України серед юніорів 2007 року.

Першою сходинкою на міжнародну арену були бронзові медалі в особистому і командному заліку на чемпіонаті Європи серед юніорів у 2005 році (м. Салоніки, Греція) львівської чоловічої групи у складі: Р. Романяк, О. Михальчук, А. Москва, Р. Пецух. На їхньому рахунку чисельні перемоги та призові місця на міжнародних і всеукраїнських змаганнях. Жіноча пара – К. Коцур, О. Москва стали фіналістками, посівши 5 місце у змаганнях серед AGE груп чемпіонату Європи 2007 року. Особисті тренери спортс­менів – майстри спорту, тренери вищої категорії подружжя А. Сениця (до­цент кафедри гімнастики і хореографії ЛДУФК, відмінник освіти України) та М. Сениця (викладач кафедри гімнастики і хореографії ЛДУФК).

Змішана пара Л. Ільченко, Є. Самойлов – срібні та бронзові призери Чемпіонату України та Універсіади України (тренери: А. Сениця, М. Сениця, Б. Голотко).